Echipe Noutăți

Bronz național pentru fetele U17 ale Farului: 2-1 în finala mică cu CSS Târgoviște!

6 iunie 2024, 12:27

Junioarele U17 ale Farului au disputat joi dimineață, la Alba Iulia, finala mică a Campionatului Național U17.

Jucătoarele pregătite de Marius Soare au întâlnit în meciul pentru bronzul național formația CSS Târgoviște.

După ce la finalul celor 80 de minute regulamentare scorul a fost egal, 1-1, constănțencele au reușit să înscrie golul echivalent cu medaliile de bronz în prelungirile partidei. Ambele goluri ale Farului U17 au fost înscrise de Nathalie Stoicescu în minutele 3 și 93. Pentru CSS Târgoviște a punctat Ilinca Fura, în min.31.

În cadrul festivității de premiere care a urmat finalelor, jucătoarea Farului, Nathalie Stoicescu, a primit trofeul pentru "Cel mai bun mijlocaș" al turneului final.

Campioană națională a devenit Csikszereda Miercurea Ciuc U17, care a dispus în ultimul act cu 2-1 de Poli Timișoara U17.

Au evoluat pentru Farul Feminin U17 (antrenor Marius Soare): Erika Văduva - Jeaqueline Craiovan, Sara Bortea, Teodora Vasile, Crina Băjenaru (83 Elena Rîpeanu) - Nathalie Stoicescu, Denisa Băcanu, Ana Maria Nastur - Violeta Bogos, Angelina Geambazu, Mădălina Barbu. Rezerve neutilizate: Tizziana Hălăucă, Rebecca Battista, Ana Maria Roșu, Daniela Sandu, Andreea Roșian.