Duminică s-au încheiat întrecerile turneului final al Cupei Hagi Danone U12 (jucători născuți după 1 ianuarie 2006). După ce încheiase faza grupelor pe prima poziție, Academia Hagi a susținut, duminică dimineață, semifinala contra formației Școala Gimnazială Miron Costin Galați. Partida a fost la discreția constănțenilor, care s-au impus cu un scor categoric: 7-0 (3-0). Golurile elevilor lui Stelian Caluda (antrenor) și Mihai Stere (director coordonator) au fost marcate de Luca Băsceanu 3, Enes Sali 2, Alesio Tudor, Ramon Giurgiu.
În cursul după-amiezii a avut loc ultimul act al turneului final al Cupei Hagi Danone, între Academia Hagi și New Stars București (3-1 în semifinala cu CSM Focșani). Așa cum s-a întâmplat și în faza grupelor, Academia Hagi a controlat partida cu autoritate și s-a impus la final cu 4-0. Luca Băsceanu 2, Enes Sali și Alesio Tudor au fost marcatorii constănțenilor, care au încheiat turneul fără să primească vreun gol !!!

GALERIE FOTO - Finala Cupa Hagi Danone 2018: Academia Hagi - New Stars București 4-0

Rezultatele turneului final al Cupei Hagi Danone 2018

Joi, 31 mai 2018:
ora 10.00: CSA Steaua București – Liceul de Informatică "Tiberiu Popovici” Cluj-Napoca 0-0, 13-12 d.7m (etapa I, Grupa A)
ora 10.00: New Stars București – LPS Mircea Eliade București 1-0 (etapa I, Grupa A)
ora 10.30: Academia Hagi – LPS Viitorul Pitești 3-0 (etapa I, Grupa A) - au marcat: Băsceanu, Tudor, Gordin

ora 12.00: Liceul de Informatică "Tiberiu Popovici” Cluj-Napoca – LPS Viitorul Pitești 0-0, 4-5 d.7m (etapa a II-a, Grupa A)
ora 12.00: LPS Mircea Eliade București – Academia Hagi 0-1 (etapa a II-a, Grupa A) - a marcat: Băsceanu
ora 12.30: CSA Steaua București – New Stars București 1-1, 2-5 d.7m (etapa a II-a, Grupa A)

ora 17.00: Luceafărul Tr. Severin – Școala Gimnazială Miron Costin Galați 1-2 (etapa I, Grupa B)
ora 17.00: CSM Focșani – Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava 2-0 (etapa I, Grupa B)
ora 17.30: CSU Craiova – Școala Gimnazială Al. Macedonski Craiova 4-2 (etapa I, Grupa B)

ora 19.00: Școala Gimnazială Miron Costin Galați – Școala Gimnazială Al. Macedonski Craiova 2-1 (etapa a II-a, Grupa B)
ora 19.00: Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava – CSU Craiova 1-1, 5-4 d.7m (etapa a II-a, Grupa B)
ora 19.30: Luceafărul Tr. Severin – CSM Focșani 0-0, 4-2 d.7m (etapa a II-a, Grupa B)

Vineri, 1 iunie 2018:
ora 10.00: New Stars București – Liceul de Informatică "Tiberiu Popovici” Cluj-Napoca 2-0 (etapa a III-a, Grupa A)
ora 10.00: Academia Hagi – CSA Steaua București 0-0, 4-2 d.7m (etapa a III-a, Grupa A)
ora 10.30: LPS Viitorul Pitești – LPS Mircea Eliade București 1-1, 2-4 d.7m (etapa a III-a, Grupa A)

ora 12.00: Liceul de Informatică "Tiberiu Popovici” Cluj-Napoca – LPS Mircea Eliade București 1-0 (etapa a IV-a, Grupa A)
ora 12.00: CSA Steaua București – LPS Viitorul Pitești 1-1, 5-6 d.7m (etapa a IV-a, Grupa A)
ora 12.30: New Stars București – Academia Hagi 0-2 (etapa a IV-a, Grupa A) - a marcat: Sali 2

ora 17.00: CSM Focșani – Școala Gimnazială Miron Costin Galați 2-0 (etapa a III-a, Grupa B)
ora 17.00: CSU Craiova – Luceafărul Tr. Severin 1-0 (etapa a III-a, Grupa B)
ora 17.30: Școala Gimnazială Al. Macedonski Craiova – Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava 4-2 (etapa a III-a, Grupa B)

ora 19.00: Școala Gimnazială Miron Costin Galați – Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava 0-0, 4-2 d.7m (etapa a IV-a, Grupa B)
ora 19.00: Luceafărul Tr. Severin – Școala Gimnazială Al. Macedonski Craiova 4-0 (etapa a IV-a, Grupa B)
ora 19.30: CSM Focșani – CSU Craiova 1-1, 4-5 d.7m (etapa a IV-a, Grupa B)

Sâmbătă, 2 iunie 2018:
ora 10.00: Academia Hagi – Liceul de Informatică "Tiberiu Popovici” Cluj-Napoca 0-0, 5-3 d.7m (etapa a V-a, Grupa A)
ora 10.00: LPS Viitorul Pitești – New Stars București 0-3 (etapa a V-a, Grupa A)
ora 10.30: LPS Mircea Eliade București – CSA Steaua București 2-1 (etapa a V-a, Grupa A)

ora 11.00: CSU Craiova – Școala Gimnazială Miron Costin Galați 0-0, 5-6 d.7m (etapa a V-a, Grupa B)
ora 11.00: Școala Gimnazială Al. Macedonski Craiova – CSM Focșani 1-2 (etapa a V-a, Grupa B)
ora 11.30: Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava – Luceafărul Tr. Severin 0-4 (etapa a V-a, Grupa B)

Clasament final Grupa A: 1.Academia Hagi 13p, 2.New Stars București 11p, 3.Liceul de Informatică "Tiberiu Popovici” Cluj-Napoca 6p, 4.LPS Mircea Eliade București 5p, 5.LPS Viitorul Pitești 5p, 6.CSA Steaua 5p.
Clasament final Grupa B: 1.CSM Focșani 11p, 2.Școala Gimnazială Miron Costin Galați 10p, 3.CSU Craiova 10p, 4.Luceafărul Tr. Severin 8p, 5.Școala Gimnazială Al. Macedonski Craiova 3p, 6.Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava 3p.

Duminică, 3 iunie 2018:
ora 10.00 – Semifinala 1: Academia Hagi – Școala Gimnazială Miron Costin Galați 7-0 (Băsceanu 3, Sali 2, Tudor, Giurgiu)
ora 11.00 – Semifinala 2: CSM Focșani – New Stars București 1-3
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ora 17.00 – FINALA: Academia Hagi - New Stars București 4-0 (Băsceanu 2, Sali 2, Tudor)

În faza grupelor s-a jucat 1 repriză x 20 de minute. În semifinale și finală se vor juca 2 reprize x 25 minute.

Punctajul:
3 puncte - victorie
2 puncte - egal, urmat de victorie la lovituri de departajare
1 punct - egal, urmat de înfrângere la lovituri de departajare
0 puncte - înfrângere

Academia Hagi 2006 va reprezenta România la turneul final Danone Nations Cup de la Madrid (din 2019), unde se va lupta pentru trofeul suprem alături de alte 31 de echipe naționale din întreaga lume.

Lotul Academiei Hagi 2006 care a participat la Cupa Hagi Danone 2018: Alberto Cimpoeșu, Rafael Munteanu - portari; Cosmin Irimia, Mario Dudu, Cătălin Cusmenco, David Poturlu, Ramon Giurgiu, Alessio Tudor, Luca Băsceanu, Eduard Gordin, Enes Sali, Albert Ciucă - jucători de câmp. Antrenor: Stelian Caluda. Director coordonator: Mihai Stere.